Evropská unie se nachází v klíčovém bodě, kdy je nutné jednat ohledně konkurenceschopnosti, dekarbonizace a bezpečnosti. Strukturálně vysoké ceny energií negativně ovlivňují jak občany, tak podniky. Výzvy jsou jasné a role Evropské unie v jejich řešení je nezpochybnitelná. Proto Evropská komise představila akční plán s krátkodobými i dlouhodobými opatřeními.

Akční plán pro snížení nákladů na energie
Akční plán si klade za cíl snížit náklady na energie pro evropské občany a podniky. Zahrnuje opatření na podporu energetické účinnosti, diverzifikaci zdrojů energie a investice do obnovitelných zdrojů. Důležitou součástí je také posílení energetické bezpečnosti EU.
Kromě toho se EU snaží dosáhnout svých klimatických cílů, a to i za pomoci tzv. "špinavých" průmyslových odvětví. Evropská komise potvrdila svůj závazek snížit emise o 90 % do roku 2040 a bude podporovat ocelářský a cementářský průmysl při přechodu na čistší technologie.
"Musíme jednat rychle a efektivně, abychom zajistili konkurenceschopnost Evropy a dosáhli našich klimatických cílů," prohlásila komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.
"Čistá průmyslová dohoda" pro budoucnost
Evropská komise zveřejnila "čistou průmyslovou dohodu", která má pomoci nejvíce znečišťujícím průmyslovým odvětvím v Evropě, jako je ocelářský a cementářský průmysl, přejít na budoucnost s nulovými emisemi. Plán zahrnuje i podporu pro firmy zabývající se čistými technologiemi, jako jsou firmy vyrábějící nabíjecí stanice pro elektromobily.

Zatímco se EU snaží dosáhnout ambiciózních cílů, čelí i vnitřním sporům. Nedávno například regionální rada nepřijala deklaraci na podporu členství v Evropské unii a NATO z důvodu absence většiny poslanců během zasedání. I přes tyto překážky se EU snaží prosazovat svou agendu a řešit aktuální výzvy.
Válka na Ukrajině a postoj USA
Kromě energetické krize a klimatických změn se EU musí vypořádat i s dopady války na Ukrajině. Ruské útoky na ukrajinské území, jako například nedávný útok dronem v Kyjevské oblasti, kde byla zraněna 19letá dívka, ukazují na pokračující napětí v regionu. Probíhá summit EU, kde se diskutuje o budoucnosti konfliktu.

Navíc, pod vlivem Donalda Trumpa, Spojené státy aktivně útočí na společný projekt Evropské unie. Tato ideologická válka komplikuje situaci a ztěžuje spolupráci v mnoha oblastech.
Závěrem lze říci, že Evropská unie čelí komplexnímu souboru výzev. Od energetické krize a klimatických změn, přes dopady války na Ukrajině, až po ideologické spory se Spojenými státy. Nicméně, s pomocí akčních plánů a "čisté průmyslové dohody" se EU snaží najít řešení a zajistit udržitelnou a prosperující budoucnost pro své občany.