„Máme nového šerifa ve městě,“ prohlásil americký viceprezident J.D. Vance na letošní Mnichovské bezpečnostní konferenci. Jeho slova ale znějí spíše jako varování. S jeho šéfem, „šerifem“ Donaldem Trumpem, který otevřeně zlehčuje dlouhodobé bezpečnostní závazky Ameriky a aktivně podkopává evropskou bezpečnost, Spojeným státům už nelze věřit. Evropští lídři se proto musí postarat o posílení obranných kapacit kontinentu – a to rychle.

Trump a obrat v americké politice
Vanceho slova rezonují napříč Evropou. Dlouholeté spojenectví s USA je otřeseno a Evropa se musí připravit na možnost, že se Amerika pod vedením Trumpa odvrátí od tradičních partnerů. Co to znamená pro Českou republiku?
Odpověď není jednoduchá. Česká republika je silně závislá na spolupráci s NATO, kde hraje USA klíčovou roli. Oslabení americké angažovanosti by mohlo mít pro naši zemi vážné důsledky. Musíme se proto aktivně podílet na posilování evropské obrany a hledat nové partnery.
Co se děje ve světě?
Situace je o to komplikovanější, že se svět potýká s dalšími bezpečnostními hrozbami. Satelitní snímky odhalily, že Rusko pravděpodobně využívá severokorejské vojáky ve válce proti Ukrajině. Tato zpráva, kterou zveřejnila CNN s odkazem na analýzu amerického think tanku, ukazuje na další eskalaci konfliktu a na ochotu Ruska obcházet mezinárodní pravidla.
Francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu navrhuje zřízení zásob zbraní a munice na evropském území pro Ukrajinu. Toto opatření by nejen posílilo ukrajinskou obranu, ale také umožnilo evropským státům udržet aktivitu svých obranných průmyslů i po ukončení bojů na Ukrajině.
Ekonomické dopady
Politická nestabilita má dopad i na ekonomiku. Donald Trump pohrozil zavedením až 25% cel na evropské výrobky. I když už dnes platí cla na některé francouzské produkty, hrozba dalšího obchodního konfliktu s USA visí ve vzduchu.
Evropa se tak ocitá v složité situaci. Musí se bránit politicky, vojensky i ekonomicky. Zda se jí to podaří, ukáže čas.
„Je třeba se připravit na nejhorší, ale doufat v nejlepší,“ řekl jeden z evropských diplomatů, který si nepřál být jmenován.
Mezitím Andrew Tate a jeho bratr Tristan opustili Rumunsko, kde měli zákaz cestování, a míří do USA. Co je důvodem jejich cesty? To zatím zůstává otázkou.

Budoucnost Evropy je v jejích rukou. Musí se sjednotit a ukázat, že je schopna čelit výzvám 21. století.