Izrael oficiálně potvrdil totožnost těl čtyř rukojmích, které vydal Hamas. K předání těl došlo v rámci dohody o příměří a výměně vězňů, která je nyní v závěrečné fázi.
Výměna těl rukojmích za více než 600 palestinských vězňů se uskutečnila v noci, aby se předešlo "makabrózním ceremoniím", kterými Hamas Izrael v minulosti "bohužel zvykl". Izraelská strana si kladla podmínku, aby se Hamas zdržel jakýchkoli ponižujících projevů při předávání těl.

Konec první fáze příměří
Tato výměna uzavírá první fázi příměří, jehož pokračování je nejisté. Dohoda o příměří byla uzavřena za účelem umožnění humanitární pomoci do Pásma Gazy a propuštění rukojmích držených Hamasem.
Situaci komplikují i kontroverzní vyjádření některých politiků. Například europoslankyně Rima Hassan prohlásila, že "Hamas má legitimní akci z hlediska mezinárodního práva". Její výroky byly nahlášeny justici. Hassan zároveň označila útoky Hamasu ze 7. října 2023 za "válečné zločiny".
Situace na Západním břehu Jordánu
Zatímco se řeší situace v Pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu probíhá rozsáhlá vojenská operace. Tato operace vedla k největšímu vysídlení Palestinců od roku 1967.

Při jedné z těchto operací byl zabit 73letý Waleed Lahlouh, když se snažil zachránit zimní oblečení pro svou rodinu v uprchlickém táboře Jenin.
"Byl to šok. Snažil se jen pomoci své rodině," uvedl jeden z příbuzných.
Tragédie Waleeda Lahlouha ilustruje zoufalou situaci Palestinců na Západním břehu Jordánu, kteří se ocitli v důsledku izraelských vojenských operací bez domova a základních potřeb.

Izrael nadále čelí mezinárodnímu tlaku, aby ukončil vojenské operace na Západním břehu Jordánu a zajistil humanitární pomoc pro palestinské civilisty. Budoucnost příměří s Hamasem zůstává nejistá a situace v regionu zůstává napjatá.