Jaderné lasery a boj s doomscrollingem

Zkoumáme koncept jaderných laserů a jak lze přeměnit jadernou energii na fotony. Dále se podíváme na projekt, který využívá ESP32 k boji proti doomscrollingu.

Jaderné lasery a boj s doomscrollingem

Vítejte u dalšího dílu našeho technologického přehledu! Dnes se podíváme na dvě zdánlivě nesouvisející témata: fascinující koncept jaderných laserů a praktické řešení pro boj s moderním problémem – doomscrollingem.

Jaderné lasery: Od štěpení k fotonům

Představte si, že bychom mohli využít energii jaderného štěpení přímo k vytvoření laserového paprsku. Zní to jako sci-fi, že? Koncept "jaderných laserů" zkoumá právě tuto možnost – přeměnu energie uvolněné při jaderné reakci na koherentní světlo. Ačkoli se jedná o složitý a náročný úkol, potenciální aplikace jsou obrovské. Diskuze na toto téma probíhají na různých platformách, včetně Hacker News. Zajímá vás, jak by takový laser fungoval? Schematic diagram of a nuclear reactor laser system.

Možná by takové lasery mohly pohánět kosmické lodě nebo sloužit v pokročilých průmyslových procesech. Zatím je to ale spíše téma pro teoretické diskuze a výzkum.

Boj s doomscrollingem: ESP32 jako osobní firewall

Pojďme se podívat na něco praktičtějšího. Znáte ten pocit, když se bezcílně probíráte sociálními sítěmi a zjišťujete, že jste pohlceni negativními zprávami? Tomu se říká doomscrolling. Jeden z našich čtenářů se rozhodl s tímto problémem bojovat po svém – pomocí mikrokontroléru ESP32!

Vytvořil si DNS sinkhole, což je v podstatě filtr, který blokuje přístup k nežádoucím webovým stránkám. An ESP32 microcontroller connected to a breadboard with various electronic components. Tento malý projekt dokazuje, že i s relativně jednoduchými nástroji můžeme ovlivnit to, co vidíme online. Jak to funguje? ESP32 funguje jako lokální DNS server, který přesměrovává požadavky na určité domény na prázdnou stránku. Tím se zabrání načtení obsahu, který nechcete vidět.

Python a empatie?

Na okraj se ještě zmíníme o zajímavé, i když stručné, diskuzi o Pythonu jako druhém jazyce a jeho spojitosti s empatií. Conceptual image of code with an emphasis on human connection and empathy. I když samotný článek neobsahoval mnoho informací, odkazoval na diskuzi na Hacker News, kde se toto téma rozebíralo hlouběji. Zajímavá myšlenka, že programovací jazyk může mít vliv na naše vnímání a empatii.

A to je pro dnešek vše. Doufáme, že jste se dozvěděli něco nového a inspirativního. Nezapomeňte se podělit o své názory v komentářích!

Technologie by měla sloužit nám, ne my jí.

A co vy? Jak bojujete s doomscrollingem? Používáte nějaké speciální nástroje nebo techniky?

Share this article: