Svět architektury má nového hrdinu! Čínský architekt Liu Jiakun byl oceněn prestižní Pritzkerovou cenou za rok 2025. Tato cena je považována za nejvyšší ocenění v oboru a Jiakun si ji zasloužil za svůj humanistický přístup k architektuře, který klade důraz na kulturní dědictví, paměť a veřejný prostor.

Ocenění za humanistický přístup
Porota ocenila Jiakunovu "úctu ke kultuře, historii a přírodě, zaznamenávání času a utěšování uživatelů prostřednictvím moderních interpretací klasické čínské architektury." Jeho práce se vyznačuje kombinací tradičních čínských prvků s moderním designem, čímž vytváří prostory, které jsou zároveň funkční a estetické. Jiakun se také kriticky staví ke globalizaci čínských měst a snaží se zachovat jejich jedinečný charakter.
"Liu Jiakun je architekt, který hluboce rozumí kulturnímu dědictví a snaží se ho zachovat pro budoucí generace." - prohlášení poroty Pritzkerovy ceny.
Jeho stavby jsou často citlivě zasazeny do krajiny a respektují místní tradice. Jiakunova architektura je prostě radost pohledět!

Gurmánská kuriozita v pohřebním ústavu
Ale to není vše! V Číně se odehrává další neuvěřitelný příběh. Jeden čínský pohřební ústav se stal nečekaným cílem pro gurmány. Důvod? Šíří se zprávy, že v jídelně určené pro pozůstalé se podávají vynikající nudle!
Zvědavost je silná a někteří lidé se dokonce uchýlili k drastickým opatřením. Údajně se stalo, že se někteří zákazníci vydávali za truchlící, jen aby si mohli pochutnat na těchto legendárních nudlích. To už je opravdová posedlost jídlem!

Skandál s profesorem "Piggy"
A ještě jedna perlička z Číny. Bývalý přítel odhalil poměr doktoranda s profesorem přezdívaným "Piggy" pomocí prezentace. Získal důkazy ze šťavnatých online chatů a byl šokován a znechucen tím, co zjistil. Tato aféra otřásla akademickou obcí.
Co na to říkáte? Svět je plný nečekaných událostí!