Představte si, že by se váš mozek proměnil ve sklo. Zní to jako sci-fi, ale přesně to se stalo mladému muži, který zahynul při erupci Vesuvu před 2000 lety. Vědci objevili jeho lebku a v ní neuvěřitelný nález: mozek o velikosti hrášku, který byl vitrifikován popelem z Vesuvu.

Smrtící popel a rychlý pokles teploty
Erupce Vesuvu v roce 79 n. l. zničila Pompeje a Herkulaneum. Města byla pohřbena pod vrstvami popela a sopečných pum. Představte si tu hrůzu! Podle vědců město zasáhl nejdříve téměř neviditelný oblak popela o teplotě 510 stupňů Celsia. Následně se teplota prudce snížila, což vedlo k vitrifikaci neuronů mladého správce Collegium Augustalium.
„Je to neuvěřitelný objev,“ říká archeolog Francesco Sirano. „Ukazuje nám, jak silná a ničivá erupce Vesuvu byla.“

Chlapec se skleněným mozkem
Mladík, kterému se přezdívá "chlapec se skleněným mozkem", pracoval jako správce v Collegium Augustalium v Herkulaneu. Jeho ostatky byly nalezeny v budově, kde se pravděpodobně snažil ukrýt před erupcí. Způsob, jakým byl jeho mozek zachován, je naprosto unikátní.
„Je to poprvé, co jsme našli vitrifikovaný mozek v takovém stavu,“ vysvětluje Dr. Pier Paolo Petrone, forenzní antropolog. „Ukazuje nám, jak extrémní podmínky panovaly během erupce.“

Význam pro vědu
Objev skleněného mozku má obrovský význam pro vědu. Umožňuje vědcům studovat, jak se mozek chová za extrémních teplotních podmínek a jak může dojít k vitrifikaci organické hmoty. Tento objev nám pomáhá lépe porozumět erupci Vesuvu a jejím ničivým dopadům.
Vědci doufají, že další výzkum přinese ještě více informací o životě a smrti tohoto mladého muže a o tragédii, která postihla Herkulaneum a Pompeje. Tato událost nám připomíná sílu přírody a potřebu být připraveni na katastrofy.