Svět obletělo video z australské nemocnice, na kterém zdravotníci vyhrožují izraelským pacientům smrtí. Incident vyvolal bouřlivé diskuze a nyní má dohru u soudu. Policie v Novém Jižním Walesu obvinila 26letou sestru Sarah Abu Lebdehovou z několika trestných činů. Před soud v Sydney se má postavit 19. března.

Kritika prince z Walesu za projev ve velštině
Zatímco v Austrálii řeší závažné obvinění, ve Walesu se debatuje o jazykových schopnostech prince z Walesu. Princ William totiž u příležitosti Dne svatého Davida, patrona Walesu, zveřejnil video s přáním ve velštině. Ačkoliv se jednalo o jeho první projev v tomto jazyce, reakce nebyly jednoznačně pozitivní.
Dr. Dylan Foster Evans, vedoucí katedry velšského jazyka na Cardiff University, se kriticky vyjádřil k princi Williamovi. Podle něj by se princ měl snažit o víc než jen "přečíst pár vteřin velštiny z čtecího zařízení".
"Princ z Walesu by měl být schopen předvést více než jen pár sekund čtení z čtecího zařízení," uvedl Dr. Foster Evans.
Jeho slova se objevila poté, co princ zveřejnil video na Instagramu, aby si připomněl Den svatého Davida. Podle profesora by princ měl prokázat hlubší znalosti jazyka a ne se spoléhat pouze na naučený text.

Den svatého Davida
Den svatého Davida je pro Wales velmi významný. Svatý David je patronem země a tento den je oslavou velšské kultury a identity. Princův projev měl být gestem respektu a uznání, ale zdá se, že se stal spíše předmětem kritiky a diskuzí o jeho jazykových schopnostech.
Ať už je realita jakákoliv, je jasné, že jazyk a kultura hrají ve Walesu klíčovou roli. A snaha prince z Walesu alespoň částečně komunikovat ve velštině je jistě krok správným směrem, i když se najdou tací, kteří by si přáli více.

Zatímco se Wales zabývá jazykovými nuancemi, v Austrálii se justice připravuje na projednání případu, který otřásl celým světem. Uvidíme, jak se situace vyvine a jaký trest Sarah Abu Lebdehová nakonec obdrží.