Donald Trump, současný americký prezident, čelí v posledních dnech silné kritice z mnoha stran. Jeho kroky v oblasti médií, financí a mezinárodní pomoci vyvolávají vlnu nevole a diskusí. Pojďme se podívat na některé z klíčových událostí.
Zásahy do médií a omezení svobody
Trump stupňuje tlak na média a mění pravidla pro zpravodajství z Bílého domu. Jak informují zdroje, Jeff Bezos, majitel 'The Washington Post', se snaží sladit s vládou a mění názorovou sekci tak, aby obhajovala pouze 'trh a individuální svobody'. To vyvolává obavy o nezávislost médií a svobodu slova.
"Je důležité, aby média zůstala nezávislá a kritická, bez ohledu na politický tlak," komentuje situaci politický analytik Jan Procházka.
Oslabování finanční regulace a mezinárodní pomoci
Trumpova administrativa razantně zasahuje do americké finanční regulace. Konkrétně se zaměřila na CFPB (Úřad pro finanční ochranu spotřebitelů), instituci zřízenou po finanční krizi v roce 2008. Podle dostupných informací byla veškerá činnost úřadu zmrazena novým ředitelem jmenovaným americkým prezidentem. Toto je vnímáno jako začátek rozsáhlé deregulace.
Dalším kontroverzním krokem je plán na zrušení 90 procent smluv o mezinárodní pomoci v hodnotě 60 miliard dolarů, které drží USAID (Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj). U.S. Nejvyšší soud navíc pozastavil platnost federálního soudního příkazu, který nařizoval administrativě uvolnit finanční prostředky na již realizované smlouvy USAID.
Jednání se Zelenským a reakce Ruska
V této napjaté atmosféře se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chystá na návštěvu Bílého domu. Mezitím Vladimir Putin tvrdí, že Rusko může Spojeným státům nabídnout více než Ukrajina. Tato prohlášení naznačují pokračující geopolitické napětí a složitost vztahů mezi USA, Ruskem a Ukrajinou. Zda se podaří nalézt společnou řeč, ukáže až čas.
Kontroverze budí i snaha Pentagonu o vyloučení transgender osob z armády do 30 dnů. Toto rozhodnutí prezidenta Trumpa je aktuálně řešeno u soudu.