Varšavská prokuratura odhalila detaily šokujícího případu. Během pouhých devíti dní došlo ve Varšavě ke čtyřem vraždám starších žen. Oběti zemřely podobným způsobem – uškrcením. "V této fázi můžeme říci, že máme co do činění s případem dvou moderních Rodionů Raskolnikovů," komentoval Piotr Antoni Skiba, mluvčí varšavské okresní prokuratury. "Jedná se o vraždy starších žen spáchané s motivací známou z románu Fjodora Dostojevského. Jsou to zločiny a bude následovat trest."
Během tiskové konference vyšetřovatelé potvrdili, že policie zatkla dva muže: jednoho Poláka a jednoho Ukrajince. Zatím byli obviněni z vraždy tří žen. Tento hrůzný případ vyvolal v Polsku vlnu strachu a diskusí o bezpečnosti starších občanů.

Summit v Kyjevě a rozdíly mezi Evropou a USA
Summit v Kyjevě, jehož cílem bylo potvrdit západní podporu napadené zemi, symbolizuje také rozkol mezi Evropou a Washingtonem. Zatímco Evropa se snaží aktivně podporovat Ukrajinu, Spojené státy zaujímají opatrnější postoj. Tento rozdíl v přístupu se projevuje v různých oblastech, od finanční pomoci po dodávky zbraní.
Napětí mezi Evropou a USA se týká i obchodních vztahů. Donald Trump oznámil 25% cla na evropské produkty. Americký prezident také zopakoval své stížnosti na Evropskou unii a tvrdil, že "nepřijímá americká auta ani zemědělské produkty". Dodal, že "těží z nás jinak" a srovnal situaci s Kanadou nebo Mexikem.
Starmer ve Washingtonu: Nezkompromitujte pravdu
Britský premiér musí jednat s Donaldem Trumpem taktně, ale bez ústupků z povinnosti konfrontovat lži v prezidentově pohledu na svět. Je těžké stanovit očekávání před summitem bez užitečného precedentu. Britští premiéři navštívili Bílý dům dříve a v široké škále geopolitických kontextů, ale nikdy nebyl hostitelský prezident nepřátelský k transatlantické alianci.

Nikdy předtím se nedalo říci, že zahraniční politika Washingtonu týkající se evropské bezpečnosti je bližší moskevské linii než londýnské. Běžné fráze o "zvláštním vztahu" a společných hodnotách jsou pro sira Keira Starmera při jednání s Donaldem Trumpem málo platné. Historie není irelevantní, ale v podstatných záležitostech – nejnaléhavěji v urovnání k ukončení války na Ukrajině – se pan Trump chová spíše jako mafiánský boss než jako státník. Jeho metodou je požadovat poctu výměnou za ochranu.
Právníci se snaží odložit proces s Abu Agilou Masudem Al-Marimim, který měl začít ve Washingtonu 12. května. Proces souvisí s bombovým útokem na Lockerbie.

Situace je složitá a vyžaduje diplomatické úsilí a strategické uvažování. Budoucnost vztahů mezi Evropou a USA zůstává nejistá.