Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky je připraven odstoupit z funkce, pokud by to vedlo k dosažení míru na Ukrajině nebo k jejímu vstupu do NATO. Zpráva přichází v době, kdy na Ukrajině pokračují boje a mezinárodní napětí stoupá.

Protesty a vzpomínky na invazi
Při vzpomínkové akci na ruskou invazi na Ukrajinu zasáhla policie proti organizátorům, kteří namísto tradičních kokard vyjadřovali podporu ukrajinskými barvami. Aktivisté vyjádřili obavy z narůstajících protiukrajinských nálad ve společnosti.
"Je důležité si připomínat oběti agrese a zároveň vyjadřovat solidaritu s Ukrajinou," řekl jeden z účastníků protestu.
USA jako nepřítel Západu?
Podle některých názorů se Spojené státy stávají nepřítelem Západu. Washington prý opouští Ukrajinu a snižuje svou poválečnou roli ve světě. Tato změna v politice USA vyvolává obavy a kritiku ze strany některých evropských zemí.
Mezitím se srbský prezident Aleksandar Vučić omluvil za podporu srbské vlády rezoluci OSN odsuzující Rusko. Vučić své rozhodnutí zdůvodnil únavou a vyčerpáním.
"Byl jsem unavený," řekl Vučić podle deníku Politico.

Kdo povede obranu?
Vzhledem k rostoucímu napětí v Evropě je post ministra obrany klíčový. Hnutí ANO Andreje Babiše hledá vhodného kandidáta pro podzimní volby. Mezi nejčastěji zmiňovaná jména patří Jakub Landovský, ředitel Aspen Institutu a bývalý velvyslanec při NATO.
Na Ukrajině mezitím bojují a umírají i starší ruští vojáci. Podle dostupných informací se do bojů zapojují i muži ve věku padesáti, šedesáti i sedmdesáti let. Data naznačují, že padlo téměř sto tisíc ruských vojáků.

Situace na Ukrajině zůstává nadále velmi vážná a vyvíjí se dynamicky. Je nutné sledovat aktuální vývoj a podporovat diplomatické úsilí o dosažení míru.